PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=114184}

Samuraj Jack

Samurai Jack
7,7 14 196
ocen
7,7 10 1 14196
7,7 6
ocen krytyków
Samuraj Jack
powrót do forum serialu Samuraj Jack

Niedawno powróciłem do oglądania Samuraja Jacka, tym razem z angielskim dubbingiem. Bajka wiele na tym zyskuje ponieważ w angielskim dubbingu bohater posługuje sie starszą konstrukcją zdań i doskonale pokazuje to różnice epok. Nie pisałbym tego gdyby nie sposób narracji który wręcz mnie powalił, jako dziecko kiedy oglądałem to na Cartoon Network dobrze sie bawiłem bo dobrzy dubbingowcy, bohaterowie walczyli na miecze, cały czas coś sie działo. Teraz natomiast mocno rzuciła mi sie w oczy historia opowiadana za pomocą statycznych ujęć, zbliżeń, ujęć krajobrazów, i przede wszystkim fenomelna muzyka. Czy to poczatkowa scena w klubie kiedy to przygrywa industrial w rytm walczących robotów, czy to scena w której Jack trafia do mnichów shaolin gdzie prym wiodą instrumenty etniczne. Długie statyczne ujęcia przedstawiajace emocje na twarzy bohatera na pierwszym planie, natomiast jego wroga na drugim, zaczerpnięte ze starszych spaghetti westernów, manipulacja kadrem mająca podkreślić ogrom świata i przytłoczenie głównego bohatera. Nie wolno jednak zapomnieć że wciąż mamy do czynienia z bajką więc pewne elementy absurdu mają miejsce (jak chociażby nowiutkie kimono w każdym odcinku, nawet jeśli glówny bohater walke skończy w samych gaciach a kimono leży potargane i brudne to i tak później dostanie nie wiadomo skąd nowiutkie i czyste). Wszystkie te elementy sprawiają ze dziecko będzie sie dobrze bawić, dorosły doceni ukryte żarty i przesłania, cechy bajki doskonałej. Szkoda tylko że wyszło tak mało odcinków, albo może to i lepiej, bo wszystko co dobre kiedyś musi sie skończyć, niektórych rzeczy nie wolno ciągnąć w nieskończoność. Trzeba wiedzieć kiedy zejsć ze sceny niepokonanym ;)

FrankHoorigan

A tu popatrz, będzie 5 sezon ;). Aż by się obejrzało wszytko od początku.

Popow85x2

Chcę właśnie obejrzeć i zastanawiam się, którą wersję językową wybrać. Ze wspomnień wydaję mi się, że polski był dobry. Głos Jacka był bardzo charakterystyczny.

ocenił(a) serial na 10
FrankHoorigan

"Mamy do czynienia z bajką"? Z "BAJKĄ"? Matko... To nie jest "bajka" tylko film animowany... Co to jest bajka możesz się dowiedzieć stąd: https://pl.wikipedia.org/wiki/Bajka

ocenił(a) serial na 10
R_U_R_

Dobrze kolega pisze! :)

ocenił(a) serial na 10
FrankHoorigan

gdzie można obejrzeć z napisami polskimi i oryginalnym dubingiem wszystkie sezony? 5ty to mistrzostwo świata, wygląda i ma klimat 1:1 starych jacków, a mimo to serial tak samo dojrzał jak jego widzowie sprzed prawie 20 lat

ocenił(a) serial na 7
FrankHoorigan

Zgadzam się, że podkład muzyczny, statyczne ujęcia, minimalizm w dialogach oraz prosta grafika przekładają się na ponadczasowość tej kreskówki,. Ona sama wygląda jak amerykańskie anime.
Jednak daleko mu do miana arcydzieła z powodu m.in. braku spójności, nadmiaru postaci, maniakalnym ukazywaniu, że wszyscy przeciwnicy Jacka to roboty (nawet leśne i morskie bestie), niedocenianiu, niewielkich ale jednak pozytywów rządów Aku (rozwój technologiczny i otwarcie Ziemi kontaktu z innymi międzygwiezdnymi cywilizacjami), zmarnowania potencjału jego sługusów oraz sam finał - osobiście nie znoszę rozwiązań, w których bohater pokonuje antagonistę przy pomocy podróży w czasie, bowiem neguje to wszystko, czego przez cały ten czas doświadczaliśmy.
Chętnie obejrzałbym remake tego serialu, w którym naprawiono by wszystkie te błędy oraz dodano by nieco głębi postaci Aku (np. samoświadomość, że musi żyć dzięki śmierci i cierpieniu innych niczym Galactus). Należałoby też dodać, że nie trzeba wcale cofać się w przeszłość, by naprawić błędy - jak to powiedziano w filmie Kung Fu Panda 2 "Może historia nie zaczyna się zbyt szczęśliwie. Ale to przecież tylko początek, Najważniejszy jest ciąg dalszy i to jak chcesz go napisać".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones